Αρχική Blog Motivation Πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος ο Τεντόγλου
Πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος ο Τεντόγλου

Το πρώτο μετάλλιο του ελληνικού στίβου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου ήρθε από τον Μίλτο Τεντόγλου. Ο 20χρονος Έλληνας πρωταθλητής του μήκους στην πέμπτη του προσπάθεια ξεπέρασε τα 8.25μ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο!

Ο ταλαντούχος αθλητής, τις προσπάθειες του οποίου στηρίζει η Stoiximan, επιβεβαίωσε τις προσδοκίες που υπήρχαν και πήρε το πρώτο του μετάλλιο σε επίπεδο ανδρών.

Ο τελικός άρχισε ιδανικά για τον Μίλτο Τεντόγλου ο οποίος στο πρώτο του άλμα έκανε την καλύτερη επίδοση με 7.96μ. Στο αμέσως επόμενο άλμα ο Γερμανός, Φαμπιάν Χέινλε με άλμα στα 8.13μ. πήρε εκείνος τα ηνία του αγώνα με τον Ουκρανό Σέρχι Νικιφόροβ να απαντά αμέσως με την ίδια επίδοση.

Ο Μίλτος Τεντόγλου δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη. Με άλμα στα 8.25μ. μέτρα στην πέμπτη του προσπάθεια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αφού κανένας δεν μπόρεσε να τον ξεπεράσει στη συνέχεια.

Πηγή: Sport24.gr